Dom na głowie w Szymbarku

10 polskich atrakcji, które wzbudzą twój zachwyt

Polska może poszczycić się wyjątkowymi miejscami, które czarują swoim pięknem i zapadają na długo w pamięć. Prezentujemy 10 atrakcji, które na pewno wzbudzą zachwyt wśród odwiedzających.

Jasna Góra

Sanktuarium maryjne, które stanowi od wieków jednen z najważniejszych celów pielgrzymek. Miejsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Pochwalić się może wspaniałą zabudową, której rozpiętość wiekowa sięga od XV w. do XX w.

Pałac w Kozłówce

Powstały w pierwszej połowie XVIII w. zespół pałacowo- parkowy, który od 1799 roku był w posiadaniu Zamoyskich. Obecnie mieści się tu muzeum tej rodziny. Warto zwrócić uwagę, iż wewnątrz można podziwiać autentyczny wystrój pochodzący z XIX i XX wieku.

Pałac w Nieborowie

Barokowy pałac z końca XVII wieku. Otoczony jest malowniczym parkiem w stylu francuskim. Na terenie znajduje się również Manufaktura majoliki, w której dziś można oglądać wystawę mebli z końca XIX w. i majoliki artystycznej.

Góry Stołowe

Masyw sudecki. Liczą sobie 30 mln lat. Są to góry płytowe, które swoją nazwę wzięły od poziomego ułożenia płyt. Niesamowite wrażenie robią liczne korytarze, grzyby i inne ciekawe formy skalne, przejścia, pionowe krawędzie. Roztacza się z nich przepiękny widok.

Kościół w Trzęsaczu

Niegdyś stał tu kościół gotycki wybudowany w XIV w., dziś zachowały się jedynie ruiny ściany południowej. Znajduje się przy krawędzi klifu i jest systematycznie podmywane przez fale Morza Bałtyckiego. Miejsce to owiane jest licznymi legendami.

Kopalnia soli w Wieliczce

Mająca 700-letnią historię kopalnia to prawdziwa wizytówka Polski, odwiedzana przez liczne grupy turystów z całego świata. 9 poziomów, ponad 300 km korytarzy wypełnionych historią i pięknymi formami naciekowymi, solne kaplice, w tym najbardziej znaną i efektowną Kaplicą św. Kingi.

Wodospad Kamieńczyka

Spektakularna trójstopniowa kaskada wodospadu znajduje się w Wąwozie Kamieńczyka nieopodal Szklarskiej Poręby. Kaskada osiąga wysokość 27 m. W bajkowej scenerii kręcone były nawet sceny do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Przewrócony dom w Szymbarku

Dom naturalnych rozmiarów został wybudowany 8 lat temu i cieszy się dużą popularnością. Wszystko w nim jest do góry nogami- dom stoi na dachu, całe wyposażenie stoi odwrócone, a odwiedzający chodzą więc po suficie.

Sokolica

Pieniński szczyt znajdujący się 747 m n.p.m. Charakterystycznym elementem jest samotna sosna rosnąca między jej skałami. Z jej szczytu rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama, a w dole podziwiać możemy przepiękny widok przełomu Dunajca.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jedna z najbardziej znanych polskich, największa w Sudetach. Swoją nazwę zawdzięcza odnalezionym tam szczątkom niedźwiedzia jaskiniowego. Obecnie mieszkają tam liczne kolonie nietoperzy. Wielkie wrażenie robią nacieki skalne, tworzące przepiękne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *