Gdzie spędzić ferie zimowe w polskich górach?

Ferie to najmilszy, zimowy okres, kiedy można spędzić miło i przyjemnie czas, wolny od szkoły i obowiązków życia codziennego. Jednym z atrakcyjnych regionów są góry, a co za tym idzie, możliwość uprawiania sportów zimowych. Miłośnicy sportów ekstremalnych znajdą dla siebie coś odpowiedniego.

Jest wiele ciekawych miejscowości, gdzie można odpowiednio spożytkować swoje zainteresowania. Najbardziej popularne miejsce dla tych, którzy pasjonują się sportem zimowym jest Szczyrk. Stoki narciarskie są zajmowane przez turystów cały dzień, aż do późnych godzin wieczornych. Szczyrk, jako miejscowość wypoczynkowa, posiada i organizuje również inne atrakcje turystyczne. Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne (1257m.). Ze Szczyrku na Skrzyczne prowadzą dwa szlaki turystyczne (niebieski i zielony). Wejście na szczyt zajmuje około 2 godz 15min. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Zimą Skrzyczne jest rajem dla amatorów białego szaleństwa. Na stokach Skrzycznego znajduje się również bardzo trudna, wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie różnych zawodów w narciarstwie alpejskim. Do innych atrakcji Szczyrku należą: Sanktuarium Na Górce, Beskidzka Galeria Sztuki, drewniany kościół Św. Jakuba oraz kamienne figury przydrożne.

Drugim miastem stworzonym dla turystów jest Zakopane. Niezależnie od pory roku, Zakopane cieszy się dużym zainteresowaniem ludzi w każdym wieku. Jego położenie przyciąga ludzi, którzy są zdecydowani na pewny komfort i nastawieni na wypoczynek. Jest wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu w Zakopanem. Dużą popularnością cieszą się spacery po Tatrach. Zakopane posiada także wiele atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić: drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku (ulica Kościeliska), drewniany kościół z początku XVIII wieku, neogotycki kościół parafialny Świętej Rodziny na Krupówkach z lat 1877-96 ( po północnej stronie prezbiterium znajduje się kaplica Jana Chrzciciela z 1899 r., którą zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz), drewniana kaplica w Jaszczurówce,(zbudowana w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim), stary cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz wiele innych ciekawych miejsc.

Zakopane słynie z popularności nie tylko dlatego, że jest odwiedzane najczęściej, ale również z tego powodu, że było odwiedzane przez papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II był bardzo związany z Tatrami i z Zakopanym. Już od młodzieńczych lat odbywał w te okolice wycieczki piesze i narciarskie. Jego ulubionym miejscem w Tatrach była Dolina Chochołowska. Będąc papieżem odwiedzał Tatry kilka razy, był m.in. na Kasprowym Wierchu oraz nad Morskim Okiem.

Istnieje wiele miejscowości, gdzie można udać się na zimowy wypoczynek. Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.. Myślę, że nikogo nie zaskoczyłem tą notatką, jednak decyzja należy do każdego z nas z osobna. Każdy ma indywidualne potrzeby, które może zaspokoić w szelaki sposób.

Zapisz

2 myśli nt. „Gdzie spędzić ferie zimowe w polskich górach?

  1. Marylka

    Uwielbiam szlaki turystyczne, zwłaszcza czerwone, teraz planujemy wyjazd do Karpacza, znaleźliśmy już kilka mocnych, skalistych dróżek. Wczasy w górach to jest to 😉

    Reply
  2. Marzena

    Ja byłam w tamtym roku w Polanicy Zdrój w hotelu Medical Sensus i było świetnie! Dzieciaki bawiły się na sali zabaw w hotelu, jedzenie było pyszne, pokój duży, a spod hotelu jeździł darmowy skibus do Zieleńca na stok 🙂 duzo miejsc do zwiedzania w poblizu takich jak bledn sakly, twierdza klodzka zamek, naprawde duzo atrakcji

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *