Imprezy masowe jako atrakcje turystyczne

Dobra impreza masowa jest na wagę złota. Z tym chyba każdy się zgodzi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że stworzyć dobrą imprezę, to nie wszystko. Z wielu przyczyn nie jest wcale tak łatwo utrzymać jej wysoki poziom i atrakcyjność turystyczną.

Imprezy masowe z definicji organizowane są w celu zgromadzenia rzeszy ludzi (przynajmniej tysiąca). Dlatego zazwyczaj mają charakter masowy i egalitarny, a nierzadko wręcz ludyczny. Apelują do emocji, przyjemności. Obiecują rozrywkę, relaks, zabawę, przeżycia estetyczne, nowe doświadczenia. Koncentrują się wokół różnorodnych tematów – sportowych, historycznych, kulturalnych, artystycznych, jubileuszowych bądź wokół określonych formuł. Często imprezy masowe organizują prywatni przedsiębiorcy, pragnący zwiększyć napływ turystów do swojego przybytku, ludzie z różnych środowisk, nierzadko profesjonaliści ub zapaleńcy wiedzeni pasją, chcący nią zarazić innych.

Popularność imprez masowych nierzadko wykorzystują w swoich strategiach promocyjnych producenci znanych marek produktów. Festiwal Lotów na Byle Czym – sygnowany przez Red Bull – czy Open’er, sponsorowany przez browar Heineken, to tzw. energizery tych marek. Sprawiają one, że coraz więcej ludzi pozytywnie kojarzy dany produkt z zabawą, rozrywką, etc. I często festiwale takie stają się marką samą w sobie, co jeszcze bardziej sprzyja producentom produktów, wpływając na wyniki sprzedaży.

Imprezy masowe najczęściej mają charakter cykliczny, zwłaszcza gdy ich idea okaże się trafiona. Nierzadko czerpią ze sprawdzonych wzorców zagranicznych, np. przystanek Woodstock – który od swego słynnego amerykańskiego prekursora zaczerpnął nawet nazwę. Gdyński Open’er powstał na fali popularności dużych europejskich wydarzeń muzycznych, takich jak np. duński Roskilde Festival. Wiele wydarzeń wyrasta jednak z polskiej tradycji, np. jarmarki dziś stanowią ścisłą i w miarę niezmienioną kontynuację dawnych zwyczajów i tradycji, liczącej setki lat. Ważne miejsce zajmują inscenizacje historycznych bitew; z roku na rok zyskują na popularności i szybko się rozwijają. Nieustającym zainteresowaniem cieszą się Święta Miast i sylwestry organizowane przez władze w plenerze, w najbardziej atrakcyjnych miejscach grodów. Największe miasta przeznaczają na organizację imprez noworocznych miliony złotych.

Zapisz

Jedna myśl nt. „Imprezy masowe jako atrakcje turystyczne

  1. Adam

    Niektórzy uwielbiają masowe imprezy. Mam takich znajomych, co kilka razy w miesiącu bywają na takich eventach – koncerty, festiwale, kabarety, widowiska… Ja też czasem bywam chociaż nie bardzo lubię przeciskać się przez tłumy. Wolę kameralne koncerty 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *