Kraków na weekend

Miejsca, które warto odwiedzić w weekend

Na turystycznej mapie Polski są miejsca, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Dobrym terminem na nadrobienie zaległości jest długi weekend. Po takim wyjeździe wrócimy nie tylko zrelaksowani i pełni energii, ale także bogatsi we wspaniałe wspomnienia.

Kraków

Kraków na weekend

Kraków – dawna stolica Polski. Wizytówka sama w sobie. To miasto o niewątpliwie niepowtarzalnej atmosferze. Stare Miasto z malowniczymi kamienicami, licznymi kawiarniami i restauracjami (tak jak niegdyś można ucztować u Wierzynka) i sprawia, że chce się chłonąć jeszcze więcej z tego, co oferuje Kraków. Odwiedzający będą mogli odkryć niezliczone kościoły, muzea, usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, pospacerować po Kazimierzu i wzdłuż Wisły, a przede wszystkim zagłębić się w pasjonujące historie zamku na Wawelu oraz obejrzeć Smoka Wawelskiego. W Nowej Hucie zaś, można poczuć się jak przed 60 laty. Warto także wybrać się do Teatru Starego i dać oczarować się tęczą kolorów pamiątek w Sukiennicach.

Biskupin

Biskupin na weekend

Znajdujący się na Szlaku Piastowskim rezerwat archeologiczny. Około 2760 lat temu powstała na wyspie Jeziora Biskupińskiego osada obronna kultury łużyckiej. Dziś, zrekonstruowane osiedle jest świadectwem życia dawnych ludzi. Odwiedzając Biskupin można poznać codzienne zajęcia. Mieszkają tu zwierzęta hodowlane takiej jak koniki polskie, owce wrzosówki, bydło i kozy, prezentowane są uprawiane w tamtym okresie rośliny, sposoby produkcji smoły i dziegciu oraz wypiek pieczywa. Dzięki temu mamy wrażenie jakbyśmy odbyli podróż w czasie. Atrakcją jest również rejs statkiem „Diabeł Wenecki”, który można odbyć po jeziorze.

Malbork

Malbork na weekend

Największa twierdza gotycka w Europie – symbol potęgi państwa krzyżackiego. Choć mocno zniszczona podczas II wojny światowej, dziś odrestaurowana przyciąga przeszło pięćset tysięcy turystów rocznie. W Malborku można od podszewki poznać historię zakonu krzyżackiego. Od kuchni, po sypialnie, szpital i kaplice – to wszystko można podziwiać przy ciekawie opowiadanych historiach przewodnika. Niezliczone komnaty, sale i przejścia powalają swoim majestatem i wielkością. Prócz pamiątek po braciach zakonnych, muzeum dysponuje unikalną w skali światowej kolekcją wyrobów z bursztynu, numizmatów i dawnej broni. W lipcu odbywa się widowiskowa inscenizacja oblężenia twierdzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *