Muzea w Polsce zmuszające do szczególnej refleksji i przemyśleń

Muzea ustanowione w miejscach pamięci narodowej zazwyczaj nie cieszą się równie dużym zainteresowaniem jak atrakcje turystyczne, zatem frekwencja odwiedzających muzea jest niższa niż w pozostałych ciekawych miejscach w Polsce. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie nierozrywkowy charakter tego typu miejsc. Ich wyniki frekwencyjne pogarszają się lub pozostają na podobnym poziomie. Wyjątkami są: Muzeum Auschwitz-Birkeanu, Muzeum Powstania oraz oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Wojska Polskiego, które stale zwiększają liczbę zwiedzających.

Tymczasem na świecie udaje się z sukcesem połączyć funkcję upamiętniającą i edukacyjną z formą trafiającą do każdego, zwłaszcza młodego człowieka, najczęściej będącego najbardziej wybrednym odbiorcą. Nie jest to łatwe, gdyż miejsca pamięci narodowej nie powinny kojarzyć się z rozrywką i przyjemnością. W tego typu przypadkach trzeba postępować ostrożnie. Przyznają to chociażby twórcy nowej historyczno-narracyjnej ekspozycji w Muzeum Obozu Auschwitz. Przekazywanie wiedzy o przeszłości nie musi jednak nosić znamion nudnych opowieści słuchanych z pozycji szkolnej ławki. Powinno być ciekawym uzupełnieniem wiedzy książkowej w multimedialnej, różnorodnej i oferującej wiele atrakcji współczesności, aby pozostawać w umysłach w postaci refleksji, wspomnień i emocji na długo po opuszczeniu murów placówki.

Miejsca pamięci narodowej to miejsca specyficzne. Są z pewnością niezbędnymi punktami na kulturowo-historycznej mapie Polski, mimo to często odwiedza się je z obowiązku, jako żelazne punkty na trasie wycieczek klasowych. Chociaż równie wiele osób odwiedza je z głębokiej potrzeby i z zaangażowaniem. Ze względu na treść, niektóre muzea przyjmują tylko gości powyżej 14. roku życia. Miejsca naznaczone tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, najczęściej z czasów okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego totalitaryzmu, bez wątpienia bardziej emocjonalnie angażują i potrafią, nawet u mniej wrażliwych osób, wywołać przypływ emocji i odczuć. Niewątpliwie zatem dużym walorem i siłą tego typu miejsc jest właśnie ich autentyczny charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *