Najciekawsze miejsca w Polsce – co Polacy zwiedzają najchętniej?

Najbardziej lubimy to, co już znamy – Taki, zawarty w tytule wniosek nasuwa się po analizie rankingów najpopularniejszych polskich atrakcji turystycznych. Zaledwie trzy spośród nich to miejsca, które powstały w XXI wieku. Pozostałe znajdują się na turystycznej mapie Polski już od wielu, wielu lat. Ma to swoje wady i zalety.

Jednym z naszych najcenniejszych bogactw są zachowane dzikie przyrodniczo obszary, w małym stopniu, a czasem zupełnie nietknięte ręką człowieka. Zainteresowanie, a wręcz najazd turystów na parki narodowe wydaje się naturalny. W kraju, które w 28% pokrywają lasy, ludzie instynktownie poszukują kontaktu z naturą. Większość atrakcji w rankingu to obiekty na powietrzu. Stąd nie powinien dziwić fakt, że aż 8 z 23 polskich parków narodowych znalazło się na liście, zdobywając szturmem całe podium. Zróżnicowanie „oferty” i atrakcyjność dla turystów w każdym wieku sprzyjają powiększaniu ich liczby. Faktem jest jednak, że priorytetem parku jest ochrona przyrody, zatem dbanie o wzrost frekwencji oraz rozwój turystyczny nie jest z pewnością ich celem.

Wśród miejsc kulturowych pierwsze miejsce zajęła kopalnia w Wieliczce, od lat zdobywająca serca turystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Popularne są także różnego rodzaju muzea i dawne rezydencje możnych właścicieli ziemskich, królów, książąt, szlachty – zamki, pałace, wille, dworki mają dla wielu z nas nieprzemijający czar i urok. Pałace w Wilanowie, Łańcucie i Kozłówce, zamek w Niedzicy – wszystkie cieszą się przynajmniej 250-tysięczną frekwencją. Ich zaletą są często pięknie zaprojektowane i dobrze zachowane zabytkowe zespoły parkowe.

Idąc w sukurs wielbicielom dawnych zwyczajów, klimatów i nastroju, zarządcy tych miejsc organizują tradycyjne imprezy w oryginalnych wnętrzach, przy użyciu dawnych sprzętów i w tradycyjnych strojach. Począwszy od biesiad, balów, wesel w stylu szlacheckim, poprzez atrakcje takie jak wielkie uczty, skończywszy na wycieczkach w poszukiwaniu legendarnych duchów, krążących po zaułkach licznych rezydencji. Wszak niemal każda może się poszczycić jakąś zagadkową, romantyczną, a nawet mrożącą krew w żyłach i tragiczną historią. Można też wziąć udział w turnieju rycerskim, łuczniczym czy wreszcie w rekonstrukcji bitwy oraz innych spektakularnych wydarzeń historycznych.

Coraz większy obszar zajmuje także turystyka biznesowa i różnego rodzaju wyjazdy integracyjne, połączone z korzystaniem z atrakcji i aktywnym spędzaniem czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *