Podróżowanie autostopem – Co to jest e-autostop i carpooling?

Przygoda, ryzyko, satysfakcja z każdego przejechanego kilometra. Podróżowanie autostopem niewątpliwie niesie ze sobą wiele wrażeń, bez względu na to czy jest koniecznością, sposobem na życie czy jednorazową przygodą.

Jazda autostopem to zupełnie inny sposób pokonywania przestrzeni niż piesza wędrówka czy wykupienie biletu na pociąg. Decydujemy się polegać na dobrej woli napotkanych ludzi, modyfikować na bieżąco naszą trasę, liczyć się z koniecznością nocowania w różnych miejscach. Zmienia się też nasze podejście do czasu – ta forma podróżowania wymaga cierpliwości, wytrwałości i dostosowania do innych. Momenty znudzenia i zniechęcenia przeplatają się z chwilami entuzjazmu. Czasem oczekiwanie na okazję może trwać kilka godzin, lecz radość z zatrzymanego pojazdu szybko przywraca autostopowiczowi siły i chęci do dalszego podróżowania.

Kto i dlaczego decyduje się na podróżowanie autostopem? Przeważnie są to ludzie młodzi, poszukujący wrażeń, znudzeni konwencjami lub po prostu o ograniczonych środkach finansowych. Wyprawa autostopem daje możliwość poznania nowych ludzi i dotarcia do ciekawych miejsc. Często przychodzi nam nocować pod namiotem lub gołym niebem. Jednak będąc bardziej zapobiegawczym można wcześniej poszukać tanich noclegów w okolicy. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku hostele i campingi, oferujące nocleg za niewielkie pieniądze.

Podróży autostopem nigdy nie da się do końca zaplanować, a często bywa całkowicie nieprzewidywalna i stawia przed podróżującymi różne wyzwania. Może właśnie ten dreszczyk emocji sprawia, że mimo możliwości szybszego pokonania tej samej trasy pociągiem czy autobusem, amatorów jazdy autostopem nie brakuje. Muszą się oni jednak liczyć ze sporym ryzykiem – nigdy nie wiadomo do czyjego samochodu wsiadamy. Jednak większość autostopowiczów wierzy w ludzką życzliwość, co w połączeniu z pewną ostrożnością pozwala w pełni cieszyć się wyprawą.

Rady związane z jeżdżeniem autostopem przekazywane są przez doświadczonych adeptów tej sztuki za pośrednictwem Internetu lub z ust do ust. Na ich podstawie można stworzyć własną strategię czy zbiór zasad ułatwiające podróżowanie w ten sposób i sprawiające, że będzie ono bezpieczne. Gdzie i w jakiej porze najlepiej się ustawić, jak przyciągnąć uwagę kierowców, co zrobić z bagażami, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo – odpowiedzi na pytania i rozmaite rady znajdziemy na forach, blogach i stronach tematycznych. Wraz z ekspansją Internetu popularny stał się tzw. www.e-autostop.pl, czyli wcześniejsze umawianie się pasażera z kierowcą w sieci. Ułatwia to wspólne dojazdy, lecz w pewnym stopniu odbiera mu urok i aurę niepewności. Może się także przekształcić w car-pooling, czyli udostępnianie wolnego miejsca w aucie za niewielką opłatą. Odbiega to daleko od idei podróżowania autostopem, opierającej się głównie na spontaniczności.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *