Weekend pośród piękna przyrody polskich parków narodowych

Kiedy dni stają się cieplejsze i dłuższe, warto po trudach zimy zregenerować siły i odetchnąć świeżym wiosennym powietrzem. Najlepszym sposobem na rozruszanie ciała jest wizyta w jednym z przepięknych polskich parków narodowych, okraszona niezwykle malowniczymi wrażeniami estetycznymi. W tych niezwykłych miejscach mamy również szansę podejrzeć jak o tej porze roku przyroda budzi się do życia.

Goście parku narodowego posiadają wielki wachlarz możliwości aktywności na każdy dzień – szlaki kajakowe, trasy piesze i rowerowe. W Polsce istnieją obecnie 23 parki narodowe (Woliński, Słowiński, Wigierski, Drawieński, Park Narodowy Bory Tucholskie, Biebrzański Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty, Wielkopolski, Kampinoski, Narwiański, Białowieski, Poleski, Karkonoski, Park Narodowy Gór Stołowych, Ojcowski, Świętokrzyski, Roztoczański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Tatrzański, Pieniński, Bieszczadzki). Przybliżamy kilka z nich.

Babiogórski Park Narodowy

Nazwa parku zaczerpnięta od najwyższego wzniesienia Beskidów Zachodnich – Babiej Góry. Na jego terenie występują dwa okazy roślin, których nie można spotkać nigdzie indziej – rogownica alpejska i okrzyk jeleni- symbol parku. Mieszkańcami kniei są tu m.in. wilki i niedźwiedzie brunatne. Wpisany jako Rezerwat Biosfery Unesco i objęty programem NATURA 2000.

Magurski Park Narodowy

Przepływa przez jego tereny Wisłoka, która tworzy przełomy i zakola niepowtarzalnego uroku. Wizytówką parku są łany wrzosowisk i storczyków. Wiele gatunków żyjącej fauny wpisano do czerwonej księgi. Turyści mogą podziwiać pozostałości grodziska państwa Wiślan z około IX/X w. Krajobraz obfituje w ruiny łemkowskich cerkwi i przystających do nich cmentarzy. Na terenie parku znajdują się też zapomniane cmentarze z okresu I wojny światowej oraz cmentarz ofiary holokaustu z czasów II wojny światowej.

Drawieński Park Narodowy

Osobliwy krajobraz parku tworzony jest przez polany reglowe, które utworzyły się pod wpływem pasterstwa sięgającego XIV w. Charakterystyczne dla tych terenów są szałasy pasterskie z XIX i XX w. Interesującym obiektem jest Kapliczka Bulandowa ufundowana przez gorczańskiego bacę, z którą wiążą się liczne legendy. Z większości szlaków turystycznych można podziwiać panoramy Beskidu Wyspowego, Pasma Babiogórskiego i Podhalańskiego, Tatr i Pienin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *