zakopane latem

Zakopane – warte odwiedzenia nie tylko zimą

Zakopane to bezdyskusyjnie zimowa stolica Polski – żadna inna miejscowość nie gości co roku tylu osób, co właśnie położone w górach małe miasteczko. Miasto to zostało odkryte dla turystyki jeszcze w wieku XIX i bardzo szybko stało się miejscem pielgrzymek zmęczonych mieszczuchów, którzy szukali tu pokoju i chwili wytchnienia. Do przyjazdu skłaniał znakomity klimat, poczucie odosobnienia i możliwość przebywania w miejscu, nie skażonym ludzką obecnością.

Na przełomie wieku dziewiętnastego i dwudziestego miasteczko stało się enklawą artystów, którzy uznali Zakopane za swoją stolicę i miejsce życia towarzyskiego. Dla wielbicieli literatury nie jest to żadnym zaskoczeniem, gdyż znają na pewno utwory Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Stanisława Przybyszewskiego. To właśnie w nich autorzy zachwalają urodę tatrzańskich gór i całej okolicznej przyrody. Dziś Zakopane jest głównie miejscem dorocznych pielgrzymek wielbicieli sportów zimowych, którzy wykorzystują miasto jako bazę wypadową dla swoich wypraw górskich. Należy jednak pamiętać, że do miasta można także przyjechać w lecie i w pełni korzystać z innych jego uroków. To w lecie mamy szansę na piękne i długie piesze wędrówki i mamy szansę podziwiać dziką przyrodę w pełnym rozkwicie letnich miesięcy.

Oprócz zielonych i rozgrzanych stoków mamy szansę spróbować tradycyjnych produktów z Podhala, takich jak sławny na całą Europę ser owczy oscypek czy spróbować tradycyjnej bryndzy. Tak naprawdę każdy powód, aby Zakopane odwiedzić jest dobry. To miasto z pewnością pozwoli nam zapomnieć o pospiechu wielkich metropolii w których na co dzień żyjemy.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *